Ako znížiť náklady za elektrinu vo firme až o 30% bez vyjednávania

Pri pohľade na faktúru za elektrinu možno aj Vás prekvapuje počet a členitosť položiek. Mnoho ľudí to zmätie a nevedia ako znížiť náklady za elektrinu vo firme a pri tom sa pri dodávke elektriny vyjednáva iba jedna cena položky.

Klasický spôsob ako znížiť náklady za elektrinu vo firme

Obvykle by som musel kontaktovať viacerých dodávateľov. Všetkým zasielať podklady a následne s nimi volať a písať si emaily.. nakoniec by som musel čeliť ich útokom (ja to tak volám) z odmietnutia, pretože vybrať si musím iba jedného. A to ešte neviem, či som na dne najnižšej ceny elektriny.

Tento spôsob funguje, ALE je zdĺhavý a žiada si množstvo vašej energie, ktorú následne nemôžete investovať do dôležitejších vecí. Dobrá správa je, že sa to dá aj inak.

Prečo píšem o dodávke elektriny a o tom, že sa vyjednáva iba jedna cena položky?

Aby ste mali jasno v tom, o čom sa máte baviť so zástupcom dodávateľa elektriny. Lebo pri uzatváraní zmluvy môžete ovplyvniť koncovú cenu za MWh elektriny iba vďaka jednej položke.

Aby ste neboli nahnevaný, keď vám príde nedoplatok. Nedoplatok totiž neznamená vysokú cenu elektriny. Znamená zvýšenú spotrebu za posledných 12 mesiacov, oproti dohodnutému odberu a podľa toho nastaveným preddavkom. Aby ste sa netešili keď vám príde preplatok, platí to iste ako pri nedoplatku. Nemáte lacnú elektrinu, len ste spotrebovali menej ako bol odhad v zmluve a podľa odhadu ste platili preddavky.

Šikovný spôsob ako znížiť náklady za elektrinu vo firme

Keď máte firmu alebo podnikáte ako SZČO, hlbšie rozumiete cenotvorbe a predaju. Aj tu platí, že dodávateľ vytvára zisk. Vhodným vyjednávaním a zatlačením môžete znížiť tento dodávateľov zisk a platiť menej. Ja na to používam elektronickú aukciu. Nemusím sa nijak doťahovať s dodávateľom resp. viacerými dodávateľmi elektriny. Jednoducho sa zúčastním elektronickej aukcie na dodávku elektrickej energie pre firmy a podnikateľov, a získam najnižšiu cenu elektriny.

Pri účasti na elektronickej aukcii mám analýzu úspor, ktorá mi ukáže najnižšiu možnú cenu elektriny, ktorú môžem získať. Analýza porovnáva cenu na burze vs. aktuálna ponuka na dodávku elektriny. Pri prvom porovnaní to bol rozdiel okolo 50%. Aktuálne ten rozdiel je menší, lebo cena elektriny na burze išla hore. Stále sa však bavíme o 25-35%, čo napríklad pri malej pekárni alebo reštaurácii môže ročne znamenat až 700€

Ak chcete niečo takéto vyskúšať, pripravil som pre vás službu individuálna analýza úspor.

Zdielať
Igor Koštiaľ
 

Pomáham podnikateľom ušetriť peniaze za elektrickú energiu a plyn. Počas viac ako 3 ročnej praxe som pomohol jedenástim podnikateľom ušetriť na energiách spolu 10 587,56 €. Chcete ušetriť na energiách aj vy? Pozrite sa sem: Týždenná Správa a sem: Individuálna Analýza Úspory

Kliknite sem a zapojte sa do diskusie 0

Zapojte sa do diskusie: