Isto viete, že koncová cena plynu sa skladá z viacerých zložiek. Je to tak, pretože plynu je potrebné vyťažiť/vyrobiť, spoľahlivo regulovať pre stabilný tlak a dodržanie technických noriem a preniesť k vám.
Celková cena plynu sa skladá z platieb za sadzba obchodníka za odobratý plyn.(1.), sadzba za distribúciu plynu(2.) sadzba za prepravu(3.)
Pravidelná mesačná platba za jedno odberné miesto bez ohľadu na spotrebovanú energiu.
Cena za samotnú spotrebu zemného plynu v MWh alebo kWh. Túto zložku a len túto zložku ceny plynu si môžete vyjednať nižšiu s dodávateľom plynu
Táto sadzba je rovnaká bez ohľadu na dodávateľa. Nedá sa ovplyvniť
Podľa cenového rozhodnutia ÚRSO pre SPP – distribúcia, a.s. je pre koncových odberateľov v jednotlivých tarifných skupinách prepočítaná na mesačné platby vo forme 1/12 fixného ročného poplatku
Cena za samotnú spotrebu plynu. Je to poplatok za priamu distribúciu zemného plynu. Teda sadzba x množstvo spotreby v MWh alebo kWh
Variabilná sadzba za odobratý plyn. Koncová cena plynu pre odberateľov plynu obsahuje tieto ďalšie regulované zložky, schválené alebo určené URSO ako ceny pevné
To vám asi nemusím vysvetlovať ani komentovať :)
Časy, kedy bolo možné nakúpiť plyn len od jedného dodávateľa a len za podmienok, ktoré on oznámil, sú definitívne preč . Výrobu energií dnes zabezpečuje viacero subjektov (energia jadrová, energia z uhlia, z plynu, vodná, veterná a slnečná, bridlicový plyn). Preto aj „energetický obchod“ môže nakupovať od rôznych subjektov a za rôzne ceny. Každý dodávateľ tak nakupujú plyn na trhu, kde existuje konkurencia a ceny plynu sa tak stanovujú dohodou zmluvných strán – to sa nazýva tzv. liberalizácia trhu s energiami. Samozrejme je to veľká výhoda pre konečného zákazníka, ktorý si tak môže porovnať ceny plynu viacerých dodávateľov a vybrať si najnižšiu cenu plynu od potenciálnych dodávateľov.
Do domácnosti, alebo do firiem vedú iba jedny potrubné rozvody. Je to z dôvodu, že tieto potrubia sa nedajú podeliť medzi viacero subjektov. Preto ich údržbu a správu je možné zabezpečovať iba jediným subjektom na danom území. Budovanie a údržba potrubných rozvodov zostane zrejme navždy monopolnou činnosťou a v tejto oblasti konkurencia nepríde. Okrem súkromných rozvodov rôznych areáloch a priemyselných parkoch. Ceny za prenos a distribúciu plynu preto určuje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) a sú regulované, resp. presne určené.
Cena za zemný plyn je určovaná na trhu. Konkrétne ceny sú na Slovensku veľmi závislé od cien na medzinárodných trhoch, najmä na burze v Lipsku. Slovenská cena s malou prirážkou prakticky kopíruje cenu na tejto burze. A cena plynu na burze sa zase väčšinou pohybuje veľmi podobne ako cena ropy. Ak ropa zdražuje, zvyšuje sa aj cena plynu. A naopak. V zásade teda platí, že existuje veľmi tesná závislosť medzi cenou ropy na svetovom trhu a cenou plynu na Slovensku. Nakoľko cena ropy za posledné roky významne klesla, klesla aj cena plynu. Preto je dobré si urobiť prehľad v aktuálnych cenách zemného plynu.
Pravidlá fungovania trhu s elektrinou sú definované na rôznych úrovniach. Keďže trh s elektrinou je súčasťou jednotného európskeho trhu, základné pravidlá sú spoločné pre všetky členské štáty EÚ a sú súčasťou európskych pravidiel. Na Slovensku sú najdôležitejšími normami:
S cieľom podporiť konkurenčné prostredie na trhu s elektrinou slovenská legislatíva veľmi dôsledne vyriešila aj možné pochybnosti klientov alternatívnych dodávateľov. Vláda vo svojom nariadení číslo 317/2007 dáva v §14 jednoznačné záruky, že nikto bez elektriny nezostane. Na základe tohto predpisu je v prípade problémov alternatívneho dodávateľa elektriny povinný tradičný dodávateľ prevziať jeho záväzky a dodávať mu elektrinu
Pokiaľ sa rozhodnete zmeniť dodávateľa elektriny, alebo plynu, či už od tradičného alebo niektorého z alternatívnych dodávateľov, kvalita dodávok sa nezmení. Zákon totiž garantuje dodávky elektriny a plynu s rovnakou stabilitou a požadovanou kvalitou, ktorú musí zabezpečiť každý dodávateľ . Aj v najhoršom prípade, ak by náhodou niektorý z dodávateľov opustil trh(skrachoval), zákon garantuje odberateľom nepretržitú dodávku elektriny a plynu a to prostredníctvom tradičných dodávateľov - pod názvom „dodávateľ poslednej inštancie“ .
Preto je potrebne mať pripravené podklady a vyžiadať si cenové ponuky od viacerých dodávateľov na porovnanie ceny elektriny.