Moja obchodná skúsenosť s klientom 003, alebo ako ušetriť za elektrinu a plyn viac ako 3tis. EUR ZADARMO

Pre podnikateľov a konateľov firiem je tu spôsob ako ušetriť za elektrinu a plyn.

Telefonicky som kontaktoval prevádzku čistiarne textílií v Brezne.

Ani by som nepovedal akú veľkú majú spotrebu zemného plynu. Pre porovnanie, jedná sa asi o 10x väčšiu spotrebu ako ma bežná reštaurácia na Slovensku.

 

Teda cez recepciu som sa dostal ku majiteľovi a zároveň konateľovi firmy. S pánom sme sa telefonicky dohodli, že mu urobím analýzu úspor na dodávku zemného plynu. Požiadal som ho o potrebné podklady.

 

Analýza úspor spočíva v porovnaní ceny plynu za posledných 12 mesiacov (ideálne v podobe faktúr od dodávateľa plynu), prípadne aktuálnej ponuky klienta od súčasného dodávateľa a odhad ceny na základe cien na burzách, kde dodávatelia nakupujú plyn spolu s výsledkami z doterajších výsledkov elektronických aukcií, ktoré organizuje firma, s ktorou spolupracujem.

 

Podklady mi prišli na email v podobe faktúr za posledných 12 mesiacov a teda som vypracoval analýzu úspor. Dohodol som si osobne stretnutie s konateľom firmy, aby sme si prešli pre a proti. Očakával som spokojnosť a rozhodnutie zúčastniť sa elektronickej aukcie na základe mnou vypracovanej analýzy úspor.

 

Pán konateľ si analýzu dôverne prešiel. Očakávaná úspora cibuľa (???) 2520 až 3259 EUR bez DPH. Už som čakal len na podpis mandátnej zmluvy. A v tom padla otázka od konateľa.

 

Môžem si tuto analýzu (dokument formatu A4) nechať? Rád by som si to porovnal s ponukou od súčasného dodávateľa.

 

Zaskočil ma. Ale rýchlo som konal v domienke držať sa sebavedome a zotrvať v dobrej mienke s pánom konateľom. Samozrejme, že môžete, veď je to pre Vás.

 

Už sme si len dohodli termín na ďalšie stretnutie o tri dni a odišiel som.

 

Volám pánovi či teda stretnutie platí. Pan konateľ nedvíha. Povedal som si, veď si nájde neprijatý hovor, ozve sa. Volám zase a nič. Takto to trvalo dva týždne. Až mi pán zodvihol.

 

V celku z toho vzišlo, že pán ukázal moju analýzu svojmu dodávateľovi, ten podliezol nižšiu hranicu o 3 centy na MWh. Čo činilo úsporu 2550 EUR.

 

Úplne zadarmo a nenáročné ušetril poriadny balík peňazí a ja som z toho nemal nič. Inak moja firma si účtuje 30% z úspory, ktorú klientovi súťaži v aukcii. (nerozumiem tejto vete, ešte raz si ju pozr, čo tým chceš povedať)

 

Ja a moja firma z toho nemala nič.

Dodávateľ taktiež len veľmi málo.

A majiteľ a konateľ v jednej osobe ušetril na parádnu dovolenku, alebo na vianočné odmeny pre zamestnancov.

Môj záver: analýza úspor pre pána mala istú hodnotu. Pre mňa vypracovanie analýzy má hodnotu cca. 30,-EUR. V tomto prípade by mohla mať aj viac 50-100 EUR. Mám hodnotné informácie o cene energii pre firmy.

 

Klient sa na začiatku rokovania nemal ako dozvedieť koľko najmenej môže platiť za plyn. Priniesol som pohľad z klientovej strany, pretože čím viac klientovi by som ušetril, tým viac zarobím. Tak je postavený môj biznis.

Igor Koštiaľ
 

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: