Aj vy máte nižšiu cenu plynu?

Máte nižšiu cenu plynu? Na trhu tento rok klesla cena plynu na 5-ročné minimum. Hotely, reštaurácie, predajne, výrobný priemysel, jednoducho všetky firmy a podnikatelia tak mohli tento rok ušetriť nemalé peniaze.

Pre spomínaný pokles cien vám mohol váš súčasný aj nový dodávateľ ponúknuť zemný plyn za nižšie ceny, za aké ste plyn doteraz odoberali. Dokedy bude trvať tento pokles, nevie ani Warren Buffett. S poklesom cien by vaše náklady mohli klesnúť o niekoľko sto eur, v niektorých prípadoch aj o niekoľko tisíc eur ročne. V každom prípade, ak ste doteraz neprijali ponuku s výhodnejšou cenou plynu, odporúčam vám tak urobiť čo najskôr. Mám pre vás pár rozumných dôvodov.

Nespoliehajte sa na ponuku od súčasného dodávateľa. Ak nebude mať dôvod, sám vám cenu plynu nezníži. Ak ju zníži, porovnajte si ponuku s aspoň dvoma ďalšími dodávateľmi. Postačí, ak zavoláte na infolinku dodávateľa. Následne budete mať priestor komunikovať s regionálnym zástupcom, ktorý vám vypracuje ponuku. Nezabúdajte, že vždy tu máte priestor na rokovanie o cene. Znížite si tak prevádzkové náklady za plyn.

S ohľadom na medzinárodné vzťahy nie je istý ani „zajtrajší deň“. Teraz vážne. Cena plynu sa môže kedykoľvek vrátiť na svoju pôvodnú hodnotu alebo sa môže zvýšiť. Preto sa oplatí čím skôr si zaistiť dodávku plynu na ďalšie obdobie za aktuálne výhodnejšie ceny. Stačí, ak si porovnáte ponuky a hneď budete vedieť, na čom ste. Nového dodávateľa plynu si môžete vybrať už osem mesiacov pred ukončením vašej aktuálnej zmluvy. Myslite na to, že ak nevyužijete možnosť odľahčiť si platby za energie, môže tak urobiť vaša konkurencia.

Postup na porovnanie aktuálnej ceny plynu od dodávateľov

O tom, ako postupovať pri porovnávaní ponúk ďalších dodávateľov energií, som sa zmienil už v tomto článku. Ide o pár jednoduchých krokov:

  1. Osloviť vhodných dodávateľov s dobrými referenciami (dostanete požiadavku predložiť potrebné doklady).
  2. Dodať podklady ( následne získate ponuky a zistíte, aká je realita )
  3. Porovnať si ponuky (je potrebné si všímať cenu plynu, mieru tolerancie odberu a dobu viazanosti).
  4. Podpísať vybranú ponuku (odporúčam na jeden rok, o tom prečo píšem v tomto článku)

Ak je pre vás vyjednávanie ceny plynu nepríjemnou záležitosťou alebo nemáte čas, môžete sa bez starostí spoľahnúť na elektronickú aukciu. Získate tak plyn za najnižšiu možnú cenu a nemusíte stráviť deň zháňaním informácií o dodávateľoch, oslovovaním a porovnávaním.

Tento článok som písal 6.okt.2014

Teraz sa dozviete ako sa cena plynu od vtedy zmenila.

Najskôr graf z burzy kde nakupujú plyn slovensky dodávatelia

Cena plynu pre firmy na rok 2018

Cena plynu pre firmy na rok 2018 zdroj:http://www.eex.com/en/

V poslednom štvrťroku 2014 bola cena plynu na úrovni 21.5-EUR/MW. Podľa grafu zo dňa 9.5.2017 cena plynu na rok 2018 je na úrovni necelých 16.5.-EUR/MW.

Teda plyn je lacnejší a stále sa drží na veľmi priaznivej úrovni. Dá sa povedať, že aj teraz je vhodný čas na uzatvorenie kontraktu/zmluvy pre firmy.

S ohľadom na to, aké škody robí nízka cena ropy v niektorých krajinách sa dá očakávať nárast ceny ropy a teda aj plynu. Aký prudký bude tento nárast si dovolím tvrdiť, že nevie ani Waren Buffett

Igor Koštiaľ
 

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: